Uncategorized

Kosmetyki hotelowe

Konkurencja nigdy nie była silniejsza, dlatego hotele muszą dążyć do zróżnicowania. Zróżnicowanie można osiągnąć na wiele sposobów, ale jednym z najlepszych jest oferowanie hotelowych udogodnień. Pomagają wyróżnić Twój hotel na tle konkurencji i zaimponować gościom, dzięki czemu okazjonalni goście zmienią się w klientów na całe życie.

W tym artykule przyjrzymy się, jakie są udogodnienia hotelowe i 11 pomysłów, które powinieneś rozważyć, aby poprawić wrażenia gości.

 

Jakie są udogodnienia hotelowe?
Udogodnienia hotelowe to usługi lub przedmioty oferowane gościom bez dodatkowych kosztów, aby poprawić ogólne wrażenia z pobytu w hotelu, zapewniając zarówno dodatkowy komfort, jak i wygodę. Udogodnienia mogą się różnić w zależności od poziomu hotelu i rodzaju oferowanego zakwaterowania. Zwykle najczęstszymi udogodnieniami są m.in. szampon, odżywka, mydło, zestaw do szycia, maszynka do golenia i suszarka do włosów.

Niektóre z tych podstawowych produktów, takich jak szampon i mydło, stały się oczekiwane przez gości, podczas gdy inne są oferowane jako nowe sposoby na przyciągnięcie klientów. W miarę jak udogodnienia stają się standaryzowane, hotele muszą myśleć nieszablonowo, aby oferować przedmioty lub usługi, które wyróżniają je na tle konkurencji.

 

11 pomysłów na udogodnienia hotelowe, które warto rozważyć w swoim obiekcie
Jest wiele pomysłów na udogodnienia hotelowe, które warto rozważyć, aby wyróżnić swój hotel na tle konkurencji. Przyjrzyjmy się po kolei.

Produkty toaletowe
Chociaż kosmetyki, takie jak szampon, odżywka i mydło, stały się standardową ofertą w prawie wszystkich hotelach, nie oznacza to, że rodzaj, który oferujesz, musi być standardowy. Pomyśl o dodaniu wartości dodanej i oferowaniu produktów, takich jak mydło od lokalnego rzemieślnika lub produkty, które są wolne od okrucieństwa, wegańskie, wolne od chemikaliów – innymi słowy o jakiejś wartości dodanej, która mówi Twoim gościom, że zależy Ci na ich dobrym samopoczuciu.

Oferta traktuje towary podczas ścielenia łóżek
Zwłaszcza w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych zdecydowanie warto zaoferować usługę ścielenia łóżek, ponieważ daje to dodatkowy akcent, który wyróżnia Twój hotel. Kiedy przychodzi czas na odrzucenie łóżka, połóż na poduszce domowe wypieki lub czekoladę. W dzisiejszych czasach, przy tak wielu alergiach, warto pomyśleć o czymś, co zaspokoi większość potrzeb żywieniowych, ale mimo to jest to świetny akcent, do którego można wrócić po całym dniu spędzonym poza domem.

Spraw, aby wrażenia w pokoju były tak relaksujące, jak to tylko możliwe
Jednym z kluczy do upsellingu jest skłonienie gości do wydawania jak największej ilości pieniędzy w pokoju. Stworzenie w pokoju wrażenia przypominającego spa sprawia, że ​​nie będą chcieli wychodzić. Udogodnienia, które pomogą w stworzeniu tego spa, mogą obejmować dyfuzor o zapachu charakterystycznym dla Twojego hotelu, poduszkę pod oczy, maszynę dźwiękową, chronoterapię i relaksującą muzykę. Wszystkie te udogodnienia pomogą stworzyć wciągające wrażenia, które bez wątpienia polecą swoim znajomym.

Bezpłatne napoje
Wszyscy wiedzą, że mini-baru należy unikać, jeśli nie chcesz wydawać wszystkich pieniędzy na drinka. Jednak jako kontrpropozycję dla mini-baru możesz rozważyć włączenie bezpłatnej wody i gorących napojów, takich jak kawa i herbata. Możesz nawet mieć bojler w pokoju, dzięki czemu goście mogą samodzielnie przygotowywać gorące napoje, herbatę i kawę.

Specjalistyczna pościel
Specjalistyczna pościel może mieć różne rodzaje poduszek, takich jak poduszki puchowe, ergonomiczne lub piankowe, a nawet mieć regulowaną wagę kołdry puchowej – cięższa dla tych, którzy są zmarznięci i lżejsza dla tych, którzy są mniej podatni na robi się zimno. Albo możesz nawet mieć różne wagi i rodzaje koców.

Kontroluj własne wrażenia z hotelu
Nie ma nic lepszego niż oddanie doświadczenia gości w ręce samych gości. Jednym ze świetnych sposobów na to jest inteligentna technologia, taka jak inteligentne lusterka, światła sterowane głosem i klimatyzacja.

Inną świetną opcją jest samoobsługowa odprawa. Kiosk odprawy pozwala zwiększyć satysfakcję gości poprzez skrócenie czasu oczekiwania, pozwalając na wycięcie własnego klucza, zeskanowanie niezbędnej dokumentacji i zameldowanie się bez względu na porę dnia. To także świetny sposób na usprawnienie operacji.

Usługi pralni
Usługi pralnicze mogą obejmować bezpłatną usługę prania i prasowania ubrań gości lub możesz rozważyć zaoferowanie żelazka do ubrań w pokoju, aby goście mogli wyprasować własne ubrania. Jest to szczególnie ważne dla osób podróżujących w interesach, które muszą chodzić na swoje spotkania w najwyższej formie.

Usługi pralni

Szlafrok i kapcie
Nic tak nie mówi o hotelu jak włożenie szlafroka po ciepłej kąpieli z bąbelkami. Szlafrok to luksusowe udogodnienie, które goście docenią. Możesz nawet pomyśleć o sprzedaży tych szlafroków z logo Twojego hotelu nadrukowanym na szlafroku.

To samo dotyczy kapci: zaoferuj swoim gościom kapcie, które mogą zabrać ze sobą do domu. Wspaniale jest wstawać z łóżka w kapciach zamiast chodzić boso i jest to świetna darmowa promocja dla Twojego hotelu, jeśli goście zabiorą je do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.